Czad i ogień. Obudź czujnośćPokaż galerie4 stycznia 2017 roku uczniowie klas 2a, 2b i 3a pod opieką dyr. szkoły Bogdana Dziewulskiego wzięli udział w uroczystej gali podsumowującej ogólnopolski konkurs „Czad i ogień. Obudź czujność”, zorganizowany przez MSWiA. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa w Warszawie Minister Mariusz Błaszczak pogratulował twórcom prac konkursowych, a wyróżnionym i zwycięzcom wręczył nagrody rzeczowe.

Konkurs ogłoszony przez MSWiA w październiku zeszłego roku skierowany był do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i polegał na nakręceniu spotu filmowego promującego profilaktykę zatruć tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Uczestnicy przesłali 241 prac konkursowych, spośród których jury wybrało siedem najlepszych spotów.

Pomimo, że VII LO nie zostało laureatem konkursu, to niewątpliwie trzeba pogratulować twórcom wykonanego spotu tj. Michałowi Bienaszowi z kl. 3a, Oskarowi Strupińskiemu z kl. 2b, Paulinie Kosińskiej i Weronice Kulewicz z kl. 2a. Według strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej ze Szczecina, którzy pomagali uczniom przy kręceniu scen, nasza młodzież wykazała się dużą pomysłowością, trafnie wskazała zagrożenie czadem i wykazała się prawdziwym talentem aktorskim.

Podczas gali, której towarzyszyło duże zainteresowanie mediów nasi uczniowie otrzymali z rąk Ministra Mariusza Błaszczaka a także nadbryg. Leszka Suskiego Komendanta Głównego PSP pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe kalendarze. Poza tym do Szczecina przywieźli wiele niezapomnianych wrażeń.

Kampania „Czad i ogień – obudź czujność” była odpowiedzią na alarmujące statystyki, dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem w sezonach grzewczych. Z badań ankietowych zleconych przez MSWiA wynika, że co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Czad jest nierozpoznawalny, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. Umiejętność rozpoznania czadu zadeklarowało 41% badanych. Wśród nich dominowało jednak fałszywe przekonanie, iż czad można rozpoznać po zapachu  (tak twierdziło 22% ogółu respondentów). W akcji wzięli udział uczniowie z całej Polski, z dużych i małych miejscowości m.in. Zamościa, Sandomierza, Raciborza, Konina, Sławkowa, Radziłowa, Góry Kalwarii.