Wymiana młodzieży polsko – niemieckiej  /24.11.-30.11.2019r./

SZCZECIN - ŁÓDŹ

Za nami tydzień z grupą niemiecką i ich opiekunami. W tym roku pojechaliśmy do Łodzi.

Program był bardzo bogaty: począwszy od wizyty w Szczecinie i naszej szkole aż po wyjazd 3-dniowy do Łodzi.

Łódź przywitała nas chłodem i mrozem, ale udało się nam zwiedzić najważniejsze zabytki.

Pokaż galerie

Pobyt w mieście rozpoczęliśmy od wizyty w Manufakturze - Muzeum Fabryki. Spacerem prześliśmy obok Pałacu Poznańskiego by dotrzeć do słynnej ulicy Piotrkowkiej. Tutaj urzekły nas odrestaurowane secesyjne kamienice, oczywiście siedzieliśmy na ławeczce z Tuwimem i podziwialiśmy Aleję Gwiazd z sławami polskiego filmu.

Największą atrakcją była dla nas wizyta w szkole filmowej, gdzie siedzieliśmy na schodach, na których niegdyś przesiadywał Roman Polański, a do której to szkoły uczęszczali znakomici aktorzy i rerzyserzy m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Jerzy Skolimowski.

Bardzo nam się podobało również muzeum techniki EC1. Mogliśmy przeprowadzać różne eksperymenty i obejrzeć bardzo interesujący film w kinie sferycznym.

Kolejnym ciekawym punktem naszego programu była Wytwórnia Toya Studio, gdzie byliśmy świadkami powstawania dżwięków do filmu. O udżwiękowieniu filmów opowiadał nam znakomity

dźwiękowiec, jeden z najlepszych w Polsce imitatorów dźwięku i wieloletni pracownik Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi p.Henryk Zastróżny.

Pobyt w Łodzi zakończyliśmy grą miejską, która wywołała wiele emocji. Pracowaliśmy w grupach rozwiązując zadania przygotowane na tabletach. Każdy mógł wirtualnie śledzić postępy w grze innej grupy, co prowadziło do ciekawej rywalizacji.

W szkole przywitał grupę polsko- niemiecką oraz opiekunów Dyrektor VII LO Bogdan Dziewulski.

W tym roku wraz z nauczycielami języka angielskiego położyliśmy nacisk podczas projektu na komunikację w języku obcym.

Zostały przeprowadzone lekcje języka angielskiego z quizami po angielsku dla grupy niemieckiej i polskiej, które poprowadziła już tradycyjnie p.Magdalena Brajtling. Dały one młodzieży możliwość rywalizacji i komunikacji w języku angielskim w miłej atmosferze.

Pod okiem p.Moniki Człapińskiej oraz p.Rafała Kozłowskiego młodzież mogła uczestniczyć w zajęciach oraz grach integracyjnych prowadzonych w języku niemieckim i angielskim.

Prezentację o zabytkach Szczecina przygotowała dla nas p. Joanna Opowicz - Gorrissen.

Atrakcji było naprawdę wiele. Projekt zakończyliśmy w szkole prezentacją przygotowaną przez grupę polską. Szykujemy jeszcze wystawę ze zdjęciami.

Dziękujemy za wsparcie merytoryczne i finansowe Euroregionowi Pomerania, który od wielu lat odpowiada na nasze pytania, rozwiązuje problemy organizacyjne przed, w trakcie i po zakończonych projektach.

Opracowała:

Liliana Wasilewska

koordynator wymiany młodzieży polsko – niemieckiej